Ethno Jazz Beskidy
ETHNO JAZZ BESKIDY 2023 – WĘDROWANIE I KONCERTY
Ethno Jazz Beskidy to niezwykła impreza łącząca pieszą wędrówkę po beskidzkich szlakach z uczestnictwem w koncertach i warsztatach muzycznych. Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 13 do 15 października w schroniskach PTTK na Błatniej i Szyndzielni oraz w Bielsku-Białej i graniczącej z tym miastem wsi Bystra w gminie Wilkowice.
W tej imprezie wędrowanie ma swój realny i symboliczny charakter. Wędrowcy pokonują górskie trasy pieszo, ale są też świadkami wydarzeń muzycznych, które można określić, jako wędrówkę drogą od tradycji do współczesności, od muzycznych motywów znanych naszym pradziadkom do ich współczesnych interpretacji. To wiąże się również z wędrówką związaną z rozwojem technologii - od tradycyjnych instrumentów mechaniczno-akustycznych do muzyki elektronicznej.
- W ubiegłym roku byliśmy w Polsce, Czechach i na Słowacji, tym razem spotkamy się wyłącznie w naszej części Beskidów. Festiwal jest propozycją na aktywne spędzenie weekendu w górach połączone z uczestnictwem w koncertach i warsztatach muzycznych. Nasz projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska. Udało nam się również zaprosić do współpracy Miasto Bielsko-Biała i Gminę Wilkowice oraz schroniska górskie PTTK na Błatniej i Szyndzielni. Wsparli nas wierni sponsorzy i przedstawiciele mediów. – tak o projekcie mówi dyrektor EJB Jerzy Batycki.
- Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu twórców zafascynowanych muzyką etniczną, chcieliśmy jednak pokazać szeroki wachlarz możliwości stylistyczno-technologicznej, jeżeli chodzi o jej prezentację. W tym roku szczególnie interesuje nas jest wykorzystanie narzędzi muzyki elektronicznej w opracowaniach tradycyjnych tematów ludowych. – dodaje Przewodnik Muzyczny Festiwalu – Piotr Damasiewicz.
- W muzyce i w wędrowaniu ważny jest rytm. To on jest elementem określającym tempo górskiej wędrówki i równocześnie porządkuje i nadaje formę muzyce. Od organizatorów festiwalu otrzymałem propozycję poprowadzenia warsztatów z grupą Wędrowców. Udowodnię, że każdy z nas ma w sobie poczucie rytmu i może stać się członkiem zespołu muzycznego. A w tym wypadku wziąć nawet udział w koncercie finałowym Festiwalu. – o swojej roli w imprezie mówi Opiekun Muzyczny Wędrowców – Łukasz Dembiński.