menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

ZACHOR ZNACZY PAMIĘTAJ KONCERT NAJPIĘKNIEJSZYCH PIEŚNI I PIOSENEK ŻYDOWSKICH

KIELECKIE CENTRUM KULTURY ZAPRASZA

 15 MAJA - GODZ. 19:00

 MAŁA SCENA KCK

 

 

 „ZACHOR ZNACZY PAMIĘTAJ”

 koncert najpiękniejszych pieśni i piosenek żydowskich

w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego oraz Piwnicy pod Baranami

 

Podczas koncertu dzięki wytwornym muzyczno-teatralnym aranżacjom przeniesiemy się do czasów, które pamięta już niewielu. Artyści-przez dziesięciolecia związani ze scena żydowską w Polsce-zaprezentują nie tylko tradycyjne pieśni i piosenki żydowskie wywodzące się z Galicji, ale i współczesne kompozycje o tematyce żydowskiej. Nie zabraknie autentycznego przedwojennego humoru żydowskiego. Akompaniujący muzycy wydobędą ze swoich instrumentów emocjonujące dźwięki, napełniające zarówno nostalgią, zadumą jak również radością bycia tu i teraz. Nie da się ukryć, owa grupa wykonawców ma tę muzykę po prostu we krwi.

Wystąpią: Anna Cisak, Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Natalii Hakim (klarnet), Paweł Pierzchała (piano), Jarek Wilkosz (kontrabas), Kamil Błoniarz (akordeon).

Informacje o artystach:

Anna Cisak: absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku pedagogika społeczno-opiekuńcza, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim (administracja publiczna, prawo zamówień publicznych, prawo karne skarbowe i gospodarcze, zarządzanie kulturą). Ukończyła również Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie, Krakowskie Studio Teatralne DRAMA oraz Zarządzanie projektem na Uniwersytecie Warszawskim. Występuje w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. z artystami Piwnicy pod Baranami, Teatru Żydowskiego w Warszawie. Przez wiele lat współpracowała z Leopoldem Kozłowskim -„Ostatnim Klezmerem Galicji”. W pierwszą rocznicę śmierci Leopolda Kozłowskiego przygotowała wystawę fotografii Mistrza pod tytułem: BO ON JEST KLEZMER. Jest to jedyna taka wystawa w Polsce i najprawdopodobniej na świecie. Jest też autorką artykułów o tematyce żydowskiej, jak też recenzji teatralnych. Ponadto jest prezesem fundacji „JESTEŚMY Muzyką” oraz członkiem rady Fundacji „MOST POKOLEŃ KMICICA”.

Henryk Rajfer: od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1973- 1977 był adeptem studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, następnie w 1982 zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Waldemar Krygier, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jakub Rotbaum, Jan Różewicz, Maciej Sławiński, Monika Strzępka,Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach gdzie wystąpił w przedstawieniu „Badenheim 1939” w reżyserii Piotra Szarszy oraz z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hossa”). Zagrał również w wielu filmach m.in.: „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach „…I stał się cud”, „Walizka”.

Marek Węglarski: ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, następnie w 1982 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Od początku grał niemal we wszystkich przedstawieniach Teatru Żydowskiego. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jan Różewicz, Anna Smolar, Tomasz Szczepanek, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach: „Wielka wygrana”, „Ballada o ślubnym welonie”, „Błądzące gwiazdy”, „Uriel Akosta”, „Ballada o brunatnym teatrze”, „Joszke Muzykant”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w: „Kamienicy na Nalewkach, „Dokumencie podróży” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Można go również zobaczyć w kilku filmach: „Austerii”, „Skrzypcach Rotszylda”, „Bożych skrawkach”, „Żywocie człowieka rozbrojonego”, „Przedwiośniu”. Na swoim koncie ma także współpracę z „Dziennikiem Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza.

Natali Hakim - urodzona w Izraelu, absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia w Krakowie. Z wyróżnieniem ukończyła klasę klarnetu u prof. Pawła Krauzowicza. W 2024 rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Japonii i Serbii. Za swoje muzyczne osiągnięcia wielokrotnie otrzymywała stypendia artystyczne. Jako solistka występowała z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie, a z orkiestrą symfoniczną "Jozefina" uczestniczyła w wielu projektach i koncertach m. in. w Hiszpanii i Teatrze Wielkim w Warszawie. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich pod okiem wybitnych artystów. Razem z orkiestrą w Jerozolimie koncertowała w Teatrze Jerozolimskim, w YadVashem i Petahtikva. Brała udział również w klezmerskich kursach w Jerozolimie, a także w klezmerskich warsztatach w Krakowie. Z zamiłowania gra na fortepianie, a także interesuje się dyrygenturą i kompozycją. Uczestniczy w różnych eventach kulturalnych gdzie dzieli się swym muzycznym zamiłowaniem.

Paweł Pierzchała: absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2000 roku związany z kabaretem Piwnica pod Baranami. Współpracował także z Teatrem Bagatela w Krakowie (spektakl „Wigilia Apokalipsy” do tekstów Adama Ochwanowskiego), jest także kierownikiem muzycznym spektaklu „Szczęśliwe Piosenki Marka Grechuty”, wyprodukowanego przez Teatr Szczęście Andrzeja Talkowskiego. Koncertował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Słowacji, Rosji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Kanadzie. Odbył liczne kursy mistrzowskie muzyki klasycznej (m.in. Harald Vogel, Ludger Lohmann, Simon Preston, Jean-Pierre Lecaudey, Zsigmond Szathmary) i jazzowej (Rick van Matre, Isidore Rudnick, Leszek Kułakowski). Kompozytor muzyki dla Piwnicy pod Baranami. Ponadto tworzy muzykę do dzieł klasycznych poetów (Leśmian, Lechoń, Mickiewicz, Bursa, Witkacy), jak i poetów młodego pokolenia (Dariusz Wasilewski, Sergiusz Orłowski, Aneta Ryncarz).W ramach współpracy z poetą Michałem Zabłockim napisał muzykę do spektaklu komediowego „Superciężka Papierowa czyli Szymborska kontra Gołota”, oraz do monodramu „W niepokoju”, wykonywanego przez Urszulę Makosz. Udziela się także jako muzyk sesyjny, nagrywając z wieloma artystami scen krakowskich, m.in. płyty „Bluer than Blue” (z Urszulą Makosz, Michałem Półtorakiem i Christianem Dawidem), „Żongler dwusturęki” (z wierszami Wiesława Dymnego w wykonaniu aktorów PWST w Krakowie) i wiele innych. Dokonał także nagrań płytowych wydanych na rynek niemiecki i szwajcarski, zawierających klasyczne utwory epoki baroku (z oboistą Łukaszem Kortą). Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej z wpływami jazzu, poprzez brzmienia etniczne, aż po awangardę. Jest pomysłodawcą i głównym animatorem najnowszego swojego projektu noszącego nazwę „Geometria”, nad którym obecnie pracuje. Jest on oparty na wprowadzeniu autorskiej notacji muzycznej (rezygnacji z tradycyjnego zapisu nutowego), idei improwizacyjnego współtworzenia oraz próbie łączenia gatunków, głównie dźwięku z obrazem multimedialnym.

Jarek Wilkosz - kontrabasista z wykształcenia i zamiłowania. Po kilku latach grywania klezmerki z przeróżnymi muzykami współtworzył Klezzmates jako jeden z ojców-założycieli. Gra każdą dobrą muzykę. Z przyjemnością udziela swego basowego brzmienia innym zespołom. Laureat głównej nagrody w koncercie DEBIUTY podczas opolskiego festiwalu piosenki z zespołem MILKSHOP oraz Grand Prix festiwalu NOWA TRADYCJA jako basista JOANNY SŁOWIŃSKIEJ. Jako zastępca zagrał z większością krakowskich zespołów klezmerskich. Jako muzyk orkiestrowy stale współpracuje z Orkiestrą Opery Krakowskiej oraz Capellae Cracoviensis.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Kielce

15.05.2025 , g. 19:00 (czwartek)

od 90,00 pln

Bilety na termin:
15.05.2025 , g. 19:00 (czwartek)

  • od 90,00 pln
KIELECKIE CENTRUM KULTURY ZAPRASZA  15 MAJA - GODZ. 19:00  MAŁA SCENA KCK      „ZACHOR ZNACZY PAMIĘTAJ”  koncert najpiękniejszych pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego oraz Piwnicy pod Baranami   Podczas koncertu dzięki wytwornym muzyczno-teatralnym aranżacjom przeniesiemy się do czasów, które pamięta już niewielu. Artyści-przez dziesięciolecia związani ze scena żydowską w Polsce-zaprezentują nie tylko tradycyjne pieśni i piosenki żydowskie wywodzące się z Galicji, ale i współczesne kompozycje o tematyce żydowskiej. Nie zabraknie autentycznego przedwojennego humoru żydowskiego. Akompaniujący muzycy wydobędą ze swoich instrumentów emocjonujące dźwięki, napełniające zarówno...
kup bilet

Inne wydarzenia organizatora

Inne wydarzenia w pobliżu

Misiaczek

UWAGA! Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na widownię Małej Sceny! wiek:2-6 lat tekst - Marta Guśniowska reżyseria - Anna Nowicka scenografia - Emilia Łapko muzyka - Filip Sternal Obsada: Aktor, Misiaczek – Zdzisław Reczyński Aktorka, Zajączek, Krowa, Pszczoła, Sroka, Lis, Owce – Agata Sobota Mamusia Misiaczka – Beata Orłowska Głosu do kołysanki użyczyła Magdalena Daniel Drogi Widzu, Od babki prababki,...
UWAGA! Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na widownię Małej Sceny! wiek:2-6 lat tekst - Marta Guśniowska reżyseria - Anna Nowicka scenografia - Emilia...
11.05.2025, Kielce
SPEKTAKL

Misiaczek

11.05.2025 Kielce od 36,00 pln
kup bilet

A - ARCYDZIEŁA SYMFONIKI - KONCERT SYMFONICZNY

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI - KONCERT SYMFONICZNY SŁAWOMIRA WILGA skrzypce ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ MAREK PIJAROWSKI dyrygent PIOTR BYWALEC asystent dyrygenta Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 I. Allegro ma non troppo II. Larghetto III. Rondo przerwa Ludwig van Beethoven 8 Symfonia F-dur op. 93 I. Allegro vivace e con brio II. Allegretto scherzando III. Tempo di Menuetto IV. Allegro vivace*******...
ARCYDZIEŁA SYMFONIKI - KONCERT SYMFONICZNY SŁAWOMIRA WILGA skrzypce ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ MAREK PIJAROWSKI dyrygent PIOTR BYWALEC asystent dyrygenta...
25.04.2025, Kielce
KONCERT

A - ARCYDZIEŁA SYMFONIKI - KONCERT SYMFONICZNY

25.04.2025 Kielce od 32,00 pln
kup bilet

Niki

Rok 1952. Niki de Saint Phalle (w tej roli Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki – Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach „Vogue’a”, gdzie pojawiała się w charakterze modelki. Dystans, jaki dzieli...
Rok 1952. Niki de Saint Phalle (w tej roli Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych...
24.04.2025, Kielce
FILM

Niki

24.04.2025 Kielce od 19,50 pln
kup bilet

Hitpig. Świniak zawodowiec

Hitpig jest świnią. To nie ocena, tylko stwierdzenie faktu. Hitpig ma różowy ryj, zakręcony ogonek i pociąg do koryta. Od prosiaka zajmuje się odszukiwaniem zaginionych zwierząt i jest mistrzem w swoim fachu. Gdy pewnego dnia otrzymuje niezwykle intratne zlecenie odnalezienia zbiegłej słonicy Moni, nie wie jeszcze, że wywróci ono jego życie do góry racicami. Monia uciekła z tanecznej rewii, gdzie wredny...
Hitpig jest świnią. To nie ocena, tylko stwierdzenie faktu. Hitpig ma różowy ryj, zakręcony ogonek i pociąg do koryta. Od prosiaka zajmuje się odszukiwaniem...
22.04.2025, Kielce
FILM

Hitpig. Świniak zawodowiec

22.04.2025 Kielce od 19,50 pln
kup bilet