menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
00:00 Czas na złożenie zamówienia. Rezerwacja biletów
następuje po kliknięciu przycisku kupuję i płącę.

Bilety na: Has. Kroniki wyobraźni | Rękopis znaleziony w Saragossie | pokaz z prelekcją Michała Oleszczyka

Warszawa, Marszałkowska 28

06.07.2025, g. 15:00 (niedziela)

Kino Luna - Sala A

cena - od 22,00 pln

Zakończenie sprzedaży online: 06.07.2025, g. 15:00

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl w Kinie Luna - retrospektywę twórczości Wojciecha Jerzego Hasa.
Zaprezentujemy Wam 13 tytułów tego znakomitego reżysera, które poprzedzi słowo wstępu oraz dyskusja prowadzona przez Michała Oleszczyka. Wykładowcę Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka filmowego oraz autora podcastu @SpoilerMasterPodcast.

Przegląd, wzbogacony merytorycznym wprowadzeniem Michała Oleszczyka, stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Opis filmu:

Jeden z najbardziej niezwykłych polskich filmów kostiumowych. Przedziwne perypetie Alfonsa van Wordena podczas jego podróży do Madrytu, gdzie ma objąć służbę w gwardii walońskiej, są okazją do opowiadania – przez spotykane przez niego postaci – kolejnych intrygujących historii. Bohater kilkakrotnie w zagadkowy sposób powraca do punktu wyjścia – tajemniczej karczmy i jej upiornego otoczenia, by ponownie wyruszać w znane mu czasy i przestrzenie, jednak za każdym razem wypełnione innymi postaciami i widziane z innej perspektywy.
Jest to adaptacja XIX-wiecznej powieści Jana Nepomucena Potockiego, dzieła o losach równie skomplikowanych, co opowiedziana w nim historia, opublikowanym ponad 140 lat po śmierci autora. Jest jednym z najciekawszych przykładów narracji szkatułkowej, w której jedna historia prowadzi do drugiej, a z kolei ta do kolejnych, a wszystkie razem tworzą pełen obraz fabuły. Film Hasa został wyróżniony na zagranicznych festiwalach i zdobył uznanie w wielu krajach. Podobnie, jak jego literacki pierwowzór, przez dziesięciolecia krążył po świecie w różnych skróconych wersjach, aż w 1997 roku, z inicjatywy Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli, zrekonstruowano jego pełną wersję i zaprezentowano ją zachodniej publiczności.

Pozostałe w cyklu:

14 września 15:45 - Szyfry (1966)
21 września 15:00 - Lalka (1968)
5 października 15:00 - Sanatorium pod klepsydrą (1973)
26 października 15:00 - Nieciekawa historia (1982)
9 listopada 15:00 - Pismak (1984)
23 listopada 15:00 - Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (1985)

Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami angielskimi. Spotkanie po filmie będzie tylko w języku polskim.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm.online, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.