Teatr Powszechny w Łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi, Polskie Centrum Komedii to łódzka scena dramatyczna o wyrazistym komediowym logo artystycznym. Od momentu powołania go do życia w 1945 r. mieści się on w budynku przy ulicy Legionów 21. Teatr posiada dwie sceny: Dużą z widownią dla 443 widzów oraz działającą od 2012 roku Małą Scenę z mobilną widownią, mogącą pomieścić 200 osób.
Jako Polskie Centrum Komedii Teatr Powszechny od lat upomina się o gatunek komediowy, zabiegające o prezentowanie swoim widzom całego spektrum gatunku. Stąd w jego repertuarze obok fars i klasycznych komedii, które dominują na Dużej Scenie, znajdują się także tragikomedie, tragifarsy i współczesne teksty sytuowane na pograniczu gatunków – prezentowane przede wszystkim na Małej Scenie. Celem realizowanego przez Teatr autorskiego projektu dyrektor Ewy Pilawskiej jest stworzenie możliwości rozwoju współczesnej polskiej komedii, konfrontacja polskich i światowych tekstów komediowych oraz wypracowanie nowoczesnego języka gatunku. Teatr realizuje projekt kompleksowo: od organizacji Ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”, poprzez konfrontacje warsztatowe różnych technik dramatopisarskich, promocję nowoczesnego spojrzenia na komedię oraz realizację najnowszych tekstów komediowych. Projekt ma za zadanie inspirowanie i zmotywowanie środowiska profesjonalnych twórców teatru do sięgania po komedię.
Od 1994 roku Teatr Powszechny jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jednego z najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce, który będąc wydarzeniem o charakterze interdyscyplinarnym jest przede wszystkim przestrzenią konfrontacji ważnych spektakli z kraju i zagranicy.
Rocznie Teatr Powszechny w Łodzi prezentuje ponad 400 przedstawień, średnio odwiedza go ponad 130 000 widzów rocznie. Jego obecny charakter, repertuar i kształt realizowanych w nim projektów wywiedzione są z autorskiej koncepcji programowej dyrektor Ewy Pilawskiej opartej na zasadzie „Teatr Blisko Ludzi”. W myśl, której Teatr realizuje wiele autorskich projektów społecznych i edukacyjnych m.in. cykl przygotowany specjalnie z myślą o młodych odbiorcach „Dziecko w sytuacji” i unikatowy w skali Europy projekt „Teatru dla niewidomych i słabo widzących”.
Bim-Bom-Boom! Pracoholiczna komedia romantyczna
- 28.11.2024
- Łódź
- Teatr Powszechny w Łodzi
- od 20,00 pln